Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu pentru cresterea celui de al doilea copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu pentru cresterea celui de al doilea copil

buna ziua...sotia mea este in concediul pentru crestere copil ...fetita noastra are 1 an si 6 luni in septembrie ar trebui sa inceapa munca dar de curand am aflat ca este insarcinata din nou ...ceia ce ne si doream ...deci ar trebui sa nasca in octombrie in jurul datei de 27 ...intrebarea mea este ...ce trebuie sa faca ca sa poata beneficia in continuare de concediul ptr crestere copil ....pentru cel de al doilea copil?
1. Cu cateva zile inainte de a se termina CCC1 face o cerere catre angajator si solicita incetarea suspendarii CIM si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM incepand cu data de... (prima zi dupa ultima zi de CCC1).

2. Cu aceeasi data prezinta angajatorului si certificatul medical pentru concediu de maternitate (sarcina si lauzie).

3. Apoi procedeaza ca la CCC1: face cerere de suspendare a CIM pentru a intra in CCC2, face dosarul pentru Primarie etc.

4. In cele 12 luni premergatoare nasterii intra luni din CCC1, concediul de maternitate, cu veniturile nete respective.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane